top of page

UNESCO PAMIATKY

V Zozname svetového dedičstva UNESCO je zapísaných viac ako 1100 lokalít na celom svete. Na Spiši môžete navštíviť hneď minimálne 3 z nich. Nenechajte si ujsť túto šancu!

Spišský hrad

V nadmorskej výške 634 m, sa nachádza dominanta Spiša, jedna z najcennejších pamätihodností a národná kultúrna pamiatka - Spišský hrad. Je nielen dôkazom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou, ktorá prevyšuje 4 hektáre (presne 41 426 m2), sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe.

spissky-hrad-a-okolie-1936x1120.jpg

Katedrála svätého Martina (Spišská Kapitula)

Katedrála svätého Martina v Spišskej kapitule je najkrajšou katedrálou regiónu. Už z diaľky vám neuniknú jej dve veže týčiace sa dohora.  Ide o pamiatku, v ktorej sa snúbi románsky sloh s neskorogotickým. Bola postavená v rokoch 1245 až 1273 na mieste staršieho kostola z 12. storočia. Katedrála ukrýva cenný interiér – gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, zvony a fresky a nachádza sa v nej najstaršia románska plastika na Slovensku - Leo albus (Biely lev).

3-1_Spisska_kapitula.jpg

Bazilika svätého Jakuba (Levoča)

Bazilika svätého Jakuba je gotický chrám patriaci k najvýznamnejším pamiatkam sakrálneho umenia na Slovensku. Nájdete ho v Levoči a má mimoriadnu umeleckú i historickú hodnotu. Jeho hlavný drevený oltár je s výškou 18,62 metra najvyšším svojho druhu na svete! Zhotovil ho z lipového dreva Majster Pavol z Levoče. Bazilika slúži ako rímskokatolícky farský kostol a denne sa v nej pre veriacich konajú bohoslužby.

2-1_Levoca02.jpg

Drevený artikulárny kostol (Kežmarok)

Kostol Najsvätejšej Trojice, známy ako Drevený artikulárny kostol v Kežmarku bol postavený bez jediného železného klinca! Je vzácny najmä tým, že sa ho podarilo zachovať takmer v jeho pôvodnej forme až dodnes. Najstaršia súčasť kostola je krstiteľnica z roku 1690. Tento evanjelický drevený kostol  skrýva veľa zaujímavých faktov i legendu. Traduje sa, že pri jeho stavaní pomáhali švédsky námorníci a zanechali po sebe pamiatku, okrúhle okná, podobné tým lodným, a strop pripomínajúci obrátené čelo lode.

Snímek obrazovky 2020-04-29 v 13.13.48.
bottom of page